Jak prawidłowo czyścić komin?
Niestety wciąż wielu Polaków bagatelizuje obowiązek czyszczenia kominów w swoich domach. Niedrożny przewód kominowy to spore obciążenie dla pracy kotła – uniemożliwia mu poprawne spalanie i efektywne ogrzewanie domu. Co gorsza, zaniedbanie komina może doprowadzić do tragedii. Zebrana w nim sadza w każdej chwili może zapłonąć, lub zatkać kanał tak, że trujące spaliny zaczną cofać się do kotłowni i pomieszczeń użytkowych. Jak więc należy czyścić komin, by robić to prawidłowo?
Czyszczenie na własną rękę
Chociaż czyszczenie komina na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem, część Polaków postanawia to zrobić. W przypadku kominków częściowe utrzymywanie drożności komina można uzyskać dzięki specjalnym proszkom, emitującym gazy, które odrywają części sadzy od ścian komina. Jednak jest to trudniejsze tam, gdzie użytkowane są kotły centralnego ogrzewania. W tym przypadku konieczne jest dostanie się na dach i oczyszczenie komina specjalną szczotką. Niestety jest to niebezpieczne z co najmniej dwóch powodów: pracy na wysokości i wykorzystywania przez amatorów własnoręcznie zbudowanych narzędzi kominiarskich, które mogą zaklinować się w kominie, lub po prostu – być nieskuteczne. Dlatego stanowczo doradzamy skorzystanie z usług specjalisty.
Z pomocą kominiarza
Czyszczenie komina zdecydowanie lepiej powierzyć kominiarzowi. Przede wszystkim, zanim rozpocznie on pracę, fachowym okiem oceni stan komina i poinformuje o ewentualnych koniecznych pracach konserwacyjnych. Właściciel domu ma dzięki temu pewność, że użytkowanie komina jest w 100% bezpieczne.
Kominiarze wykonują czyszczenie kominów przy pomocy profesjonalnych narzędzi, mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Sprzęt przez nich używany jest skuteczny i niezawodny, wiedzą również, jak bezpieczni się nim posługiwać. Kominiarz dokładnie wyczyści komin – zarówno sam przewód, jak i sadzę z wyczystki oraz rurę łączącą kocioł z kominem. Profesjonalista zadba o każdy detal, który przecież może kosztować czyjeś życie.